Organy zakupione w 1965 roku w Rybniku, zamontowane w Huszczy w 1966 roku przez Antoniego Grygorcewicza z Warszawy. Możliwe, że jest to instrument Heinricha Dürschlaga (inf.K.Kmak).
Na szafie tabliczka:
Pamiątka Parafian Huszczańskich na Millenium: 966-1966
Ks. Józef Moniuszko.
Instrument usytuowany na chórze muzycznym naprzeciw ołtarza głównego.
Szafa organowa składa się z cokołu płycinowego umieszczonego we wnęce chóru, nad kruchtą, otwartej na nawę wysoką arkadą zamkniętą łukiem pełnym. Część prospektowa wypełnia szerokość wykroju arkady; prospekt skomponowany z piszczałek, otwarty, trójosiowy, gdzie skrajnie piszczałki ułożone w wieże założone na planie łuku, środkowe pole piszczałkowe niższe, płaskie, z ryzalitem trójkątnym na osi prospektu. Piszczałki bez podziałów drewnianych i bez zwieńczeń.
Stół gry wolnostojący, na osi prospektu, przodem do ołtarza głównego. 15 głosów podzielonych pomiędzy dwa manuały (7, 5) o zakresie C-f3 i pedał (3) o zakresie C-d1.
Traktura
Traktura pneumatyczna
Wiatrownice
Wiatrownice stożkowe.
Połączenia i urządzenia pomocnicze
Urządzenia pomocnicze: Piano, Mezzoforte, Forte, Tutti, Tremolo Hohlflet, Tremolo Blokflet, Połączenia: Manualkoppel II/I, Ped/Koppel II M, Ped/Koppel I M, Superkoppel I-M, Sub II-I M.
Miech
Miech magazynowy z podawaczem klinowym, zasilany silnikiem elektrycznym.
Dyspozycja
Manuał I Bordon 16’ Pryncypał 8’ Gamba 8’ Hohlflet 8’ Oktawa 4’ Kwinta 3’ Mikstura 2-3 ch | Manuał II Gedakt 8’ Aeolina 8’ Pryncypał 4’ Trawersflet 4’ Blokflet 2’ | Pedał Subbas 16’ Oktawbas 8’ Chorał 4’ |