Janów Podlaski – Parafia Trójcy Świetej

Budowa organów rozpoczęta przez Fryderyka Szwarca z Gdańska w 1958 roku, po jego śmierci wykończone przez Stefana Kąkola z Kartuz w 1961 r. Współczesny instrument umieszczony w zabytkowej, barokowej szafie organowej.

Instrument usytuowany na chórze muzycznym naprzeciw ołtarza głównego.

Szafa organowa wolnostojąca. Prospekt architektoniczny, jednoczęściowy, trójwieżyczkowy, osadzony na cokole płycinowym. Składa się z dwóch bliźniaczych segmentów połączonych w środku wyraźnie niższą wieżyczką piszczałkową. Boczny segment o dominującej wieżyczce piszczałkowej ryzalitowo wysuniętej na planie półkola, podpartej konsolą, zwieńczonej prostym belkowaniem, na którym figura anioła. Wieżyczka flankowana dwoma płaskimi polami piszczałkowymi zwieńczonymi gzymsami w kształcie odśrodkowych spływów. Na osi prospektu niska wieżyczka ryzalitowo wysunięta trójkątnie zwieńczona gzymsem, na którym snycerska waza. Pomiędzy większymi wieżami herb biskupi i kapelusz kardynalski. Prospekt flankowany snycerskimi uszakami. Układ labiów piszczałek w wieżyczkach – girlandowy, w polach flankujących boczne wieżyczki – dośrodkowo-opadający. Kolorystyka: brąz ze złoceniami.

Stół gry gry wolnostojący, na osi prospektu, przodem do ołtarza głównego. 25 głosów podzielonych pomiędzy dwa manuały (10, 9) o zakresie C-a3 i pedał (6) o zakresie C-f1.

Traktura

Traktura pneumatyczna

Wiatrownice

Wiatrownice stożkowe.

Połączenia i urządzenia pomocnicze

Urządzenia pomocnicze: Piano, Mezzoforte, Forte, Tutti, Crescendo (pedał), AP, WK, WJ, Połączenia: I/P, II/P, II/I 8’, II/I 4’, II/I 16’.

Miech

Miech pływakowy dwuczerpakowy umieszczony na bocznym chórze.

Dyspozycja

Manuał I
Burdon 16’
Pryncypał 8’
Flet 8’
Salicet 8’
Oktawa 4’
Flet rurkowy 4’
Kwinta 2 2/3
Superoktawa 2’
Róg nocny 2’
Mikstura 3-4 ch
Manuał II
Pryncypał skrzypcowy 8’
Kryty 8’
Eolina 8’
Vox coelestis 8’
Flet 4’
Róg kozi 4’
Flet leśny 2’
Terc 1 3/5
Sifflet 1’
Pedał
Subbass 16’
Pryncypał basowy 8’
Cello 8’
Chorałbas 4’
Kwintbas 5 1/3
Puzon 16’