Łosice – Parafia Św. Zygmunta Króla

Obecne organy wybudowane w roku 2001 przez Mariana Leśniczuka z Korczewa, w zabytkowej szafie, z wykorzystaniem podzespołów zakupionych w parafii św. Władysława na Ursynowie w Warszawie firmy Schlag und Söhne Op. 929 i Biernackiego (wiatrownica manuału I, wiatrownica pedałowa, stół gry, piszczałki pięciu głosów). Obudowa organów, miech i piszczałki prospektowe pochodzą ze starego instrumentu łosickiego wybudowanego w 1925 roku przez firmę „St.Krukowski i Syn w Piotrkowie”, od 2004 roku przechowywanego w magazynie Kurii Diecezjalnej w Siedlcach.

Instrument usytuowany na chórze muzycznym naprzeciw ołtarza głównego.

Szafa organowa wolnostojąca. Prospekt architektoniczny, jednoczęściowy, trójosiowy, osadzony na wysokim cokole. Środkowe pole piszczałkowe dwupoziomowe: dolna kondygnacja zamknięta łukiem „długoszowskim”, górna składa się z dwóch bliźniaczych wykrojów ostrołukowych zwieńczonych trójkątnym ażurowym maswerkiem. Skrajne pola piszczałkowe zamknięte ostrołukowo, zwieńczone wimpergami i pinaklami. Układ piszczałek w sekcjach bocznych i dolnej kondygnacji środkowego pola – girlandowy, w górnej kondygnacji – prosty. Kolorystyka: ciemne drewno lakierowane ze złoceniami. Styl neogotycki.

Stół gry wolnostojący, na osi prospektu, przodem do ołtarza głównego. 16 głosów podzielonych pomiędzy dwa manuały (8, 6) o zakresie C-f3 i pedał (2) o zakresie C-d1.

Traktura

Traktura pneumatyczna

Wiatrownice

Wiatrownice stożkowe.

Połączenia i urządzenia pomocnicze

Urządzenia pomocnicze: Piano, Mezzoforte, Forte, Tutti, Połączenia: Pedal Koppel I, Pedal Koppel II, maual Koppel II/I, Sup.-Oct. Koppel II/I, Tremulant.

Miech

Miech pływakowy z podwójnym podawaczem klinowym umieszczony na chórze obok organów.

Dyspozycja

Manuał I
Bordun 16’
Prinzipal 8’
Gambe 8’
Salicet 8’
Hohlflöte 8’
Oktave 4’
Hohlflöte 4’
Mikstur IV Fach
Manuał II
Prinzipal 8’
Gedackt 8’
Rohrflöte 8’
Waldflöte 2’
Quinte 1 1/3
Scharff 4 Fach

Pedał
Subbass 16’
V. Cello 8’