Adamów – Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego

Obecne organy wybudowane w 1906 roku przez firmę E. F. Walcker & Co Ludwigsburg-Württ, do kościoła ewangelickiego w Rengensdorf (obecnie Stankowice, Dolny Śląsk) [inf. W.Brylla], przewiezione do Adamowa w 1946 roku. Poprzednie organy z końca XVIII wieku zostały wtedy przeniesione do kościoła w Bejdach (dekanat zbuczyński). Instrument wspominany jest w: L. Burgemeister, „Der Orgelbau in Schlesien”, Frankfurt am Main 1973, s. 296 W.Brylla, „Udokumentowane translokacje dolnośląskich organów” w: Organy na Śląsku IV, AM Katowice 2012, s. 65 M.Trzaskalik-Wyrwa, „Organy ze Śląska w diecezji siedleckiej i drohiczyńskiej” w: Organy na Śląsku IV, AM Katowice 2012, s. 88.

Szafa organowa wolnostojąca. Prospekt zredukowany do cokołu, na którym znajdują się piszczałki w układzie dośrodkowym. W pierwotnym miejscu prawdopodobnie posiadał opracowany architektonicznie prospekt osadzony na cokole.

Stół gry wbudowany w prawą boczną ścianę szafy, bokiem do ołtarza głównego. 4 głosy podzielone pomiędzy jeden manuał (3) o zakresie C-f3 i pedał (1) o zakresie C-d1.

Urządzenia pomocnicze: Superoct. Coppel, Tutti.

Miech magazynowy z podawaczami klinowymi umieszczony wewnątrz szafy organowej, centralnie, pod wiatrownicą.

Manuał Pedał
Principal 8’ Subbas 16’