Bejdy – Parafia Nawiedzenia NMP

Organy wybudowane w II połowie XVIII wieku przez anonimowego mistrza do kościoła w Adamowie. Przewieziony do Bejd między 1946 a 1960 rokiem, zainstalowane w drewnianym kościele. Ostatni odnotowany remont miał miejsce w 1960 r. a jego wykonawcą był Feliks Grygorcewicz. Z pewnością przeniesienie organów z drewnianego kościoła do nowego, murowanego, musiało wiązać się z remontem, ale o nim brak danych.

Szafa organowa wolnostojąca. Prospekt architektoniczny, jednoczęściowy, trójosiowy, o centralnie usytuowanej wieżyczce wysuniętej wielobocznie zwieńczonej gzymsem, na którym rzeźba figuralna i po bokach wazony. Wykrój piszczałkowy wieżyczki zamknięty snycerską kotarą. Boczne pola piszczałkowe zwieńczone spływami, na których uskrzydlone główki. Po bokach szafy organowej akantowe uszaki.
Dekoracja prospektu niejednolita. Kotara w wieżyczce wyraźnie młodsza od reszty ornamentów.
Szafa malowana na kolor biały farbą olejną. Pod nią jeszcze 3 warstwy, a na gzymsach ślady złocenia.

Stół gry wbudowany w prawy bok szafy. Pozytyw o 7 głosach i zakresie klawiatury CFDGEABHc-c3.

Wiatrownica klapowa.

Miech magazynowy umieszczony z tyłu szafy organowej.

Pryncypał 4’ (w prospekcie, cynkowy, wtórny)
Mixtura 1 1/3’ (2 ch., repetycja na c1)
Kwinta 2 2/3
Flet kryty 8’