Gończyce – Parafia Trójcy Świętej

Organy wybudowane w 1895 roku przez Jana Szymańskiego z Warszawy. W 2006 roku gruntownie odrestaurowane (Michał Klepacki, Dorota Moryto-Naumiuk) i przeniesione do nowego kościoła w Gończycach.

Szafa organowa wolnostojąca. Prospekt architektoniczny, jednoczęściowy, pięcioosiowy, o trzech wysuniętych prosto wieżyczkach przedzielonych niższymi polami piszczałkowymi. Poszczególne segmenty ujęte dekoracyjnym listwowaniem. Środkowa wieża wyższa, boczne niższe, zwieńczone prostym belkowaniem z ornamentami snycerskimi umieszczonymi w strefie fryzu i w postaci diademu na wieżyczce środkowej (niegdyś diademy oraz dwie figurki aniołków w dynamicznych pozach zdobiły również wieże skrajne). Dekoracja snycerska w postaci kotar w wykrojach piszczałkowych, uszaków i spływów wolutowych pomiędzy wieżami o motywach akantu. Styl klasycyzujący.

Stół gry wbudowany w lewy bok szafy organowej. Pozytyw o 6 głosach i zakresie klawiatury C-c3.

Urządzenia pomocnicze: Tutti, Wypuszczacz wiatru, Tympan.

Miech magazynowy, dwuczerpakowy umieszczony wewnątrz szafy organowej.

Salcjon 8’
Octava 4’