Jastrzębie Śmiary – Parafia Najświętszej Rodziny

Organy wybudowane po połowie XIX wieku (1856 sprzedano poprzednie organy) przez anonimowego mistrza do kościoła w Górznie, rozbudowane przez Michała Kutrzyka w 1921 roku. W 2006 roku zakupione przez parafię Jastrzębie Śmiary.

Szafa organowa wolnostojąca. Prospekt architektoniczny, jednoczęściowy, pięcioosiowy o trzech wieżyczkach (dwóch skrajnych wyższych wysuniętych półkoliście, środkowej niższej, wysuniętej w „ośli grzbiet”) opartych na konsolach, przedzielonych polami piszczałkowymi. Wieżyczki piszczałkowe zwieńczone gzymsem, na którym na skrajnych – wazy, na środkowej „oko Opatrzności” w zredukowanej glorii promienistej. Wykroje piszczałkowe zamknięte kotarami. Prospekt flankowany uszakami wtórnymi (na zdjęciu z 1979 r. są inne). Obecna kolorystyka nieoryginalna, kremowo-łososiowa ze złoceniami. W 1979 r. – ciemna.

Stół gry wbudowany w lewą ścianę szafy organowej. 11 głosów podzielonych pomiędzy jeden manuał (9) o zakresie C-c3 i pedał (2) o zakresie C-d1.

Traktura w manuale mechaniczna, wiatrownice klapowe, w pedale – pneumatyczna, wiatrownice stożkowe.

Wiatrownice klapowe, stożkowe w pedale.

Miech pływakowy umieszczony pod wiatrownicą manuałową.

Manuał
Pryncypał 8 st.
Burdon 8 st.
Salicjonał 8 st.