Marianów – Parafia Św. Izydora

Organy wybudowane w 1843 roku przez Mateusza Mielczarskiego [karta ODZ]. Zakupione z parafii Okrzeja w 1925 roku i zainstalowane w starym kościele w Marianowie. Po wybudowaniu nowego kościoła przeniesione do niego przez Mariana Leśniczuka w 1992 r.
Podczas remontu w 2007 roku wymontowano oryginalny miech magazynowy i metalowe piszczałki – zdeponowane w starej plebanii.

Instrument usytuowany na chórze muzycznym naprzeciw ołtarza głównego.

Szafa organowa wolnostojąca. Prospekt osadzony na szerokim cokole zwieńczonym gzymsem, architektoniczny, jednoczęściowy, trójosiowy. Segmenty ujęte ramowaniem pilastrowym, boczne wyższe, prostokątne, zwieńczone prostym gzymsem, środkowy niższy, zwieńczony snycerską kotarą upiętą girlandowo z wkomponowana powyżej lirą. Piszczałki segmentu środkowego wsparte na łuku zdobionym liśćmi. Ponad środkowym segmentem dwa segmenty boczne połączone są pseudo-tympanonem z krzyżem. Skromna dekoracja snycerska zamyka boczne segmenty w kształt łuków i układa się w wokutowe uszaki z motywami roślinnymi. Styl klasycystyczny.

Stół gry wbudowany w lewy bok szafy organowej. 11 głosów podzielonych pomiędzy jeden manuał (8) o zakresie C-f3 i pedał (3) o zakresie C-c1.

Traktura

Traktura mechaniczna, wiatrownice klapowe. Wiatrownica manuału z dzieloną komorą klapową – dojście do dyszkantu z przodu, do 26 dźwięków basu – z tyłu.

Wiatrownice

Wiatrownice klapowe.

Połączenia i urządzenia pomocnicze

Połączenie: manuał/pedał

Miech

Miech pływakowy umieszczony na zewnątrz szafy organowej.

Dyspozycja

Manuał
Pryncypał 8’
Salicet 8’
Portunal flet 8’
Bourdon 8’
Octava 4’ – (wolne miejsce na klocu)
Flet 4′
Quinta 3’
Mixtura 3 ch 2’
Pedał (brak nazw głosów)
Subbas(?) 16’
Oktawbas(?) 8’
Chorał(?) 4’ (cynk)

Dyspozycja wg karty ODZ z 1979 r.
Pedał
Portunal flet 4’ (cyna)
Pryncypał 8’
Bourdon 16’