Mordy – Parafia Św. Michała Archanioła

Organy wybudowane w latach 1943-45 przez firmę Zygmunta Kamińskiego z Warszawy, w miejsce poprzedniego instrumentu sprzedanego do parafii Zembry, poświęcony w 1946 roku.

Instrument usytuowany na chórze muzycznym naprzeciw ołtarza głównego.

Szafa organowa wolnostojąca. Prospekt architektoniczny, jednoczęściowy, trójwieżyczkowy, osadzony na cokole płycinowym. Wieżyczki piszczałkowe ryzalitowo wysunięte przed płaszczyznę prospektu, założone na planie łuków odcinkowych, podparte konsolkami. Środkowa wieża wyższa, zwieńczona belkowaniem, na którym orzeł w koronie; w paśmie fryzu belkowania wpisany rok: 1946. Boczne wieżyczki symetryczne, zwieńczone analogicznymi belkowaniami bez wpisów, na których zredukowane wazy. Wieże rozdzielone polami piszczałkowymi dwukondygnacyjnymi: dolna kondygnacja z okienkami piszczałkowymi w kształcie biforiów, górna – z polami piszczałkowymi otwartymi u góry, ozdobionymi ornamentami snycerskimi w kształcie spływów z elementami roślinnymi i rocaillem. Prospekt z prawej i lewej strony zamikają dodatkowe wąskie i wysmukłe pola piszczałkowe zamknięte u góry analogicznymi spływami. Wykroje wież piszczałkowych udekorowane snycerskimi kotarami w kształcie upiętego materiału (środkowa) i stylizowanych tarcz herbowych z elementami roślinnymi (boczne). Układ labiów piszczałek w wieżach – prosty, w biforiach – girlandowy, a w pozostałych polach piszczałkowych – wznoszący odśrodkowo. Kolorystyka: kremowy, biały i złocenia. Styl eklektyczny.

Stół gry wolnostojący, na osi prospektu, przodem do ołtarza głównego. 19 głosów podzielonych pomiędzy dwa manuały (7, 8) o zakresie C-a3 i pedał (4) o zakresie C-f1.

Traktura

Traktura pneumatyczna

Wiatrownice

Wiatrownice stożkowe.

Połączenia i urządzenia pomocnicze

Urządzenia pomocnicze: Piano, Mezzoforte, Forte, Tutti, AP, WK, Crescendo, Połączenia: II/I, I/P, II/P, Sub II/I, Super II/I, Super I, Super II.

Miech

Miech pływakowy zasilany dmuchawą elektryczną.

Dyspozycja

Manuał I
Bourdon 16’
Pryncypał 8’
Salicet lab. 8’
Flet amab. 8’
Flet harm. 4’
Quinta 2 2/3
Mikstura 4 ch. 2 2/3
Manuał II
Gemshorn 8’
Gamba 8’
Aeolina 8’
Vox celestis 8’
Blokflet 4’
Rourflet 4’
Szpicflet 2’
Nasard 2 2/3
Pedał
Pryncypałbas 16’
Violonbas 16’
Subbass 16’
Czello 8’