Neple – Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego

Organy zakupione około 1870 roku (zapis archiwalny niejasny) z cerkwi unickiej dla parafii katolickiej w Terespolu, przebudowane znacznie ok. 1880 r., w 1957 roku zakupione przez parafię Neple i wstawione do kościoła parafialnego. [ADS] Autor i rok budowy nieznany.

Szafa organowa wolnostojąca. Prospekt architektoniczny, jednoczęściowy, trójwieżyczkowy, symetryczny, osadzony na cokole płycinowym. Skrajne wieże wyższe, wysunięte półkoliście, ujęte pilastrami, podparte na konsolach, zwieńczone profilowanym belkowaniem. Środkowa wieżyczka niższa, wysunięta półkoliście, ujęta dekorowanymi pilastrami, zwieńczona dekorowanym belkowaniem, na którym trójkątny tympanon i zredukowana gloria promienista. Pomiędzy wieżami pośrednie pola piszczałkowe niskie, zwieńczone wydatnymi gzymsami w kształcie spływów zdobionymi dekoracją snycerską. Wykroje piszczałkowe wież przysłonięte od góry kotarkami snycerskimi. Prospekt flankowany wydatnymi uszakami snycerskimi w formie wolut z motywem akantu.
Układ labii w piszczałkach wież – girlandowy, w polach pośrednich – dośrodkowo-wznoszący. Kolorystyka: zielono-biało-szara marmoryzacja drewno malowane olejno ze złoceniami. Styl neobarokowy.

Stół gry wbudowany w lewą ściankę szafy organowej, bokiem do ołtarza głównego. 10 głosów podzielonych pomiędzy jeden manuał (8) o zakresie D-d3 * i pedał (2) o zakresie C-e.

Urządzenia pomocnicze: Tympan, Sygnał do kalik.

Miech pływakowy z podawaczem klinowym.

Manuał
Flet minor 4’