Niwiski – Parafia Wniebowzięcia NMP

Organy wybudowane w 1982 roku przez Zbigniewa Sianowskiego z Warszawy w miejsce instrumentu Dominika Biernackiego z 1901 r. z zachowaniem zabytkowej obudowy.

Instrument usytuowany na chórze muzycznym naprzeciw ołtarza głównego.

Szafa organowa parawanowa, wypełniająca całą szerokość chóru muzycznego. Prospekt stanowi front zabytkowej szafy ustawiony centralnie, do którego dobudowany po obu stronach „płot” z piszczałek osadzony na drewnianym cokole. Środkowa część prospektu jest jednoczęściowa złożona z trzech segmentów. Skrajne segmenty ujęte kanelowanymi półkolumienkami dźwigającymi arkady zamykające wykroje piszczałkowe, zwieńczone gzymsem z blankami. Środkowy segment niższy, nieco cofnięty, o dwóch bliźniaczych arkadowych wykrojach piszczałkowych i okulusie wpisanych w większą arkadę zwieńczoną gzymsem analogicznym do bocznych, na którym krzyż. Styl eklektyczny.

Stół gry wolnostojący, na osi prospektu, przodem do ołtarza głównego. 21 głosów podzielonych pomiędzy dwa manuały (I-10, II-6) o zakresie C-a3 i pedał (5) o zakresie C-f1.

Traktura

Traktura elektropneumatyczna

Wiatrownice

Wiatrownice stożkowe.

Połączenia i urządzenia pomocnicze

Urządzenia pomocnicze: Piano, Forte, Tutti, Wolna Kombinacja, Crescendo, Połączenia: II/I, Sub II/I, I/P, II/P, Tremolo II.

Miech

Miechy pływakowe.

Dyspozycja

Manuał I
Burdon 16’
Pryncypał 8’
Szpicflet 8’
Oktawa 4’
Flet rurkowy 4’
Flat kryty 4’
Kwinta 2 2/3
Róg nocny 2’
Pryncypał 2’
Mixtura 2-4 ch.
Manuał II
Flet kryty 8’
Salicjonał 8’
Pryncypał 4’
Viola 4’
Flet łagodny 2’
Kwinta 1 1/3



Pedał
Subbas 16’
Oktawbas 8’
Holflet 4’
Chorałbas 4’
Kwinta szumiąca 2ch. 2’