Różanka – Parafia Św. Augustyna

Organy wybudowane około 1800 roku w kościele ewangelickim w Voigtsdorf (Wojcieszyce) na Dolnym Śląsku. W 1948 roku zakupione do Różanki i zainstalowane w 1950 roku przez Józefa Wesołowskiego z Lublina.

Szafa organowa wolnostojąca. Prospekt architektoniczny, jednoczęściowy, typu parawanowego, siedmiowieżyczkowy, osadzony na stosunkowo wąskim cokole płycinowym. Symetryczny, o linii opadającej dośrodkowo. Centralną część stanowi sekcja główna pięciowieżyczkowa, w której wieże piszczałkowe przedzielone są polami piszczałkowymi. Sekcja główna flankowana największymi wieżami piszczałkowymi. Linia prospektu falista. Wieżyczki podparte konsolkami, zwieńczone gzymsami analogicznymi do kształtu ryzalitów. Ornamenty snycerskie – motywy roślinne, rocaille i lambrekiny – ułożone w kotary, spływy i uszaki. Kolorystyka szafy – biała ze złoceniami. Obecnie brakuje zwieńczeń wież pedałowych (przechowywane podobno na strychu kościoła).

Stół gry wbudowany w cokół szafy organowej, na osi prospektu, tyłem do ołtarza głównego. 25 głosów podzielonych pomiędzy dwa manuały (11, 8) o zakresie C-c3 i pedał (6) o zakresie C-c1 (obecnie klawiatura porzucona wewnątrz szafy).

Urządzenia pomocnicze: Sperrventil Oberwerk, Sperrventil Hauptwerk, Sperrventil Pedal, Calcant, M Coppel.

Dwa miechy klinowe działające jako magazyny, trzeci klinowy – podawacz, umieszczone we wnęce, za szafą organową. Brak silnika elektrycznego.

(Hauptwerk)
Bordun 16’