Sosnowica – Parafia Trójcy Świętej

Organy wybudowane w I połowie XIX wieku przez anonimowego mistrza. W inwentarzach wzmiankowane jako siedmiogłosowe [?] zielono malowane (1888) i biało malowane (1920). Podczas remontu w 1953 roku dodano do organów dwa nowe głosy [?].

Instrument usytuowany na chórze muzycznym naprzeciw ołtarza głównego.

Szafa organowa wolnostojąca. Prospekt architektoniczny, jednoczęściowy, symetryczny, trójwieżyczkowy osadzony na cokole płycinowym, na belkowaniu ozdobionym ornamentem wstęgowym. Środkowa wieża piszczałkowa wyższa, wysunięte półkoliście przed lico prospektu, skrajne niższe, wysunięte segmentowo; wieże zwieńczone belkowaniem, na którym wazy z kwiatami (na wieżyczkach bocznych) i waza z ornamentem roślinnym (na środkowej). Pomiędzy wieżami niskie, płaskie pola piszczałkowe, zwieńczone gzymsem, na którym ornament roślinny z motywem liści palmy.
Ornamenty snycerskie z motywami roślinnymi, zakomponowane w kotarki w wykrojach piszczałkowych i uszaki flankujące prospekt.
W wieżach układ labrów piszczałek girlandowy, w polach – odśrodkowo-wznoszący. Piszczałki prospektowe cynowe. Kolorystyka: biało-szara ze złoceniami, drewno malowane olejno. Styl barokowy, ornament klasycyzujący.

Stół gry wbudowany w prawą ścianę szafy organowej, bokiem do ołtarza głównego. 13 głosów podzielonych pomiędzy jeden manuał (10) o zakresie C-c3 i pedał (3) o zakresie C-c.

Traktura

Traktura mechaniczna

Wiatrownice

Wiatrownice klapowe.

Połączenia i urządzenia pomocnicze

Urządzenia pomocnicze: Tympan.

Miech

Miech magazynowy z podawaczem klinowym. Napęd elektryczny.

Dyspozycja

Manuał
Pryncypał 4
Major 8’
Minor
Pikolo
Mikstura
Salicet 4’
Super oktawa 2’
Gamba 4’
Spic flet
Portunal
Wg KEZ 1987
Bourdon 8
Pryncypał 4
Flet 4’
Flet kryty 4
Gamba 4
Salicjonał 4’
Octava 2’
Piccolo 1
Mixtura 2 ch
Flet amabile 8
Pedał
Subbas 16’
Pryncypałbas 8’
Fletbas 4’