Wisznice – Parafia Przemienienia Pańskiego

Organy wybudowane w 1986 roku przez Mariana Nawrota z Wronek, z użyciem części z poprzedniego, prowizorycznego instrumentu rozpoczętego przez Władysława Ferensowicza z Legnicy a dokończonego przez Romualda Przytulskiego z Gdańska w 1966 roku.

Instrument usytuowany na chórze muzycznym naprzeciw ołtarza głównego.

Szafa organowa wolnostojąca. Prospekt jednoczęściowy, symetryczny, otwarty, zakomponowany z piszczałek bez obudowy osadzonych na wysokim cokole. Część środkowa płaska dwukondygnacyjna, z drewnianym gzymsem pomiędzy kondygnacjami, flankowana wieżami piszczałkowymi wysuniętymi półkoliście. Po bokach wież płaskie, wysokie pola piszczałkowe. Korpusy piszczałek w wieżach i skrajnych polach ucięte równo, w linii poziomej. Korpusy górnej kondygnacji pola środkowego docięte w kształcie wklęsłego łuku, odwrotnie do podstawy piszczałek w dolnej kondygnacji.Układ labrów piszczałek w wieżach prosty, w skrajnych polach prosty, opadający dośrodkowo, w centralnym polu girland owy w górnej i odwrotny z dolnej kondygnacji. Piszczałki prospektowe cynkowe. Kolorystyka cokołu: brązowa, drewno lakierowane. Styl współczesny.

Stół gry wolnostojący, na osi prospektu, przodem do ołtarza głównego. 26 głosów podzielonych pomiędzy dwa manuały (9, 11) o zakresie C-f3 i pedał (6) o zakresie C-d1.

Traktura

Traktura pneumatyczna

Wiatrownice

Wiatrownice stożkowe.

Połączenia i urządzenia pomocnicze

Urządzenia pomocnicze: Pleno, Tutti, WK, Crescendo, AP; Łączniki II/I, I/P, II/P, Tremolo.

Miech

Miech magazynowy zasilany silnikiem elektrycznym.

Dyspozycja

Manuał I
Burdon 16’
Pryncypał 8’
Gamba 8’
Flet 8’
Rurflet 4’
Oktawa 4’
Kwinta 2 2/3
Oktawa 2’
Mikstura 3-5 ch.

Manuał II
Prync. flet 8’
Gemshorn 8’
Kwintaton 8’
Gedeckt 8’
Prestant 4’
Nasard 2 2/3
Pikolo 2’
Tercja 1 3/5
Sifflet 1’
Cymbel 3 ch.
Szarf 4 ch.
Pedał
Pryncypał 16’
Subbas 16’
Oktawbas 8’
Fletbas 8’
Choral 4’+2’
Cynk 3 ch