Zembry – Parafia NMP Królowej Polski

Organy wybudowane pod koniec XVIII w. przez anonimowego mistrza w kościele w Mordach. Przeniesione do Zembrów 1946 r. i zainstalowane przez Antoniego Grygorcewicza.

Szafa organowa wolnostojąca. Prospekt architektoniczny, nadwieszony nad wąskim, rozszerzającym się ku górze cokole, jednoczęściowy, pięcioosiowy, o trzech wieżyczkach piszczałkowych, z których środkowa niższa, wysunięta w ośli grzbiet, zwieńczona gzymsem, na którym postument ze snycerskim inicjałem (?), boczne wyższe, wysunięte wielobocznie, zwieńczone gierowanym gzymsem. Pola międzywieżowe o rysunku falistym, ukształtowane dośrodkowo. Prospekt zdobiony uproszczonymi lambrekinami. Po bokach snycerskie uszaki.

Stół gry wbudowany w lewy bok szafy organowej. 15 głosów podzielonych pomiędzy jeden manuał (12) o zakresie E-c3 (krótka oktawa przestawiona na układ chromatyczny) i pedał (3) o zakresie C-f.

Miech pływakowy z podawaczem klinowym umieszczony na zewnątrz szafy organowej.

Manuał
Spitflet (4’)
Major (8’)
Minor 4’
Salicet (4’)
Flet (4’)
Kwinta (2 2/3’)
Super Oktawa 2’
* Oktawa 1’
** Portunal flet 4 stóp
Bordon 8’

* nowa tabliczka, niegdyś Mikstura 1’ – za: karta ODZ z 1981 r.
** niegdyś Portunal 8’ – za: karta ODZ z 1981 r.